Lasy mogą być trudne do poruszania się pieszo, teren jest nierówny, trudno dostępny i może być niebezpieczny, a w przypadku pożaru lasu lub innej katastrofy wręcz niebezpieczny i dlatego jeszcze bardziej niebezpieczne jest badanie i zbieranie danych na ziemi.
Wyzwania związane ze zbieraniem danych
drony zapewniają znacznie bezpieczniejszy sposób zbierania danych z powietrza, prowadzenia misji obserwacyjnych oraz prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratowniczych w lasach i obszarach zalesionych.
Ponieważ drony są łatwiejsze w pilotażu, można je bardzo szybko uruchomić, a zaprogramowane misje autonomiczne mogą być przeprowadzane bardziej regularnie bez narażania pracowników leśnych na ryzyko.
Większa elastyczność
Drony oferują większą elastyczność, jeśli chodzi o planowanie działań, a także możliwość swobodnego poruszania się po danym obszarze. Dzięki temu są łatwiejsze w użyciu niż tradycyjne pojazdy do codziennego zarządzania zasobami leśnymi.
Zmniejszone zużycie paliwa
Kolejną korzyścią z używania dronów jest ich niewielkie zużycie paliwa, to nie tylko pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi, ale także zmniejsza zapotrzebowanie na małe, załogowe samoloty, które są bardzo drogie w eksploatacji i zużywają dużo paliwa lotniczego.